Sovereign Award Winners

Champion Two-Year-Old Male
Year Horse Owner Trainer
​2012 ​Uncaptured ​John C. Oxley
Mark Casse​
2011 Maritimer Ramzan Kadyrov Sid Attard
2010 Madman Diaries Robert Teel and Wesley Ward Wesley A. Ward
2009 Hollinger Robert Harvey & A. Wortzman Roger Attfield
2008 Mine That Bird Dominion Bloodstock, Derek Ball and HGHR Inc. David Cotey
2007 Kodiak Kowboy Vinery Stables & Fox Hill Farms Steve Asmussen
2006 Leonnatus Anteas Knob Hill Stable & the Estate of Steve Favro Kevin Attard
2005 Edenwold James & Alice Sapara Josie Carroll
2004 Whoelottabourbon MAD Racing Stables & Martha Gonzalez NicholasGonzalez
2003 Judiths Wild Rush Tenenbaum Racing Stables Scott Fairlie
2002 Added Edge Team Valor Stables & Robert Wilson Mark Casse
2001 Rare Friends Frank DiGiulio, Jr. & Robert Tiller Robert Tiller
2000 Highland Legacy Empress Stable Steve Owens
1999 Exciting Story Mockingbird Farm Mark Casse
1998 Riddellès Creek Buck, S. & E. Claussen Beverly Buck
1997  Dawsonès Legacy J.M. Stritzl Stable Rita Schnitzler
1996 Cash Deposit Frank Stronach Dan Vella
1995 Gomtuu Tri Colour Racing Stable Dominic Polsnelli
1994 Talkin Man Kinghaven/Stollery  Roger Attfield
1993 Comet Shine Sam-Son Farms Jim Day
1992 Truth Of It All A. Schmidt Sheldon Wolfe
1991 Free At Last Silverbrook Stable Laurie Silvera
1990 Rainbows for Life Sam-Son Farms Jim Day
1989 Sky Classic Sam-Son Farms Jim Day
1988 Mercedes Won Chris Spencer Arnold Fink
1987 Regal Classic Sam-Son Farm/Winfields Farm Jim Day
1986 Blue Fin Sam-Son Farms Jim Day
1985 Grey Classic Sam-Son Farms Jim Day
1984 Dauphin Fabuleux Sam-Son Farms Jim Day
1983 Prince Avatar Royal Crown/Marko Bill Marko
1982 Sunny,s Halo D.J. (Pud) Foster Dave Cross
1981 Deputy Minister Centurion/Kinghaven Bill Marko
1980 Bayford Kinghaven Farm John Tammaro
1979 Allan Blue Stafford Farm Gil Rowntree
1978 Medaille d'Or J-L Levesque John Starr
1977 Overskate Stafford Farm Gil Rowntree
1976 Sound Reason Stafford Farm Gil Rowntree
1975 Proud Tobin Stafford Farm Gil Rowntree
       
 
Champion Two-Year-Old Filly
 Year Horse Owner Trainer
​2012 Spring in the Air​ ​Gary Barber & Stoneway Farm LLC
Mark Casse​
2011 Tu Endie Wei Brereton Jones Reade Baker
2010 Delightful Mary John C. Oxley Mark Casse
2009 Biofuel
Negligee
Brereton Jones
Sovereign Stable
Reade Baker
John Terranove
2008 Van Lear Rose Kingview Farms Catherine Day Phillips
2007 Dacing Allstar Bob Cheema Terry Jordan
2006 Catch The Thrill Sam-Son Farms Mark Frostad
2005 Knights Templar Clove IV Stables and Krista Seltzer Dan Vella
2004 Simply Lovely R.A. Marcello Robert Tiller
2003 My Vintage Point Ken Parsley & Richard Pettifer Ken Parsley
2002 Brusque Ron Woods Ron Woods
2001 Ginger Gold Jim Dandy Stable Sid Attard
2000 Poetically Kinghaven Farms Roger Attfield
1999 Hello Seattle Sam-Son Farms Mark Frostad
1998 Fantasy Lake Windhaven Roger Attfield
1997  Primaly Kinghaven Farms Roger Attfield
1996 Larkwhistle Anderson/Cuddy/Ferguson Roger Attfield
1995 Silken Cat Sam-Son Farms Mark Frostad
1994 Honky Tonk Tune Frank Stronach Dan Vella
1993 Term Limits December Hill Farm Roger Attfield
1992 Deputy Jane West Lady Slipper Farm Mac Benson
1991 Buckys Solution Elizabth A. Farr Tino Attard
1990 Dance Smartly Sam-Son Farms Jim Day
1989 Wavering Girl Windhaven Mike Doyle
1988 Legarto Windfields Farm Mac Benson
1987 Phoenix Factor A.J. Anderson Emile Allain
1986 Ruling Angel Sam-Son Farms Jim Day
1985 Stage Flite Stafford Farms Arthur Mullen
1984 Deceit Dancer Maktourm Al Maktoum Gil Rowntree
1983 Ada Prospect Schipper/Young/Eaton Hall Gord Huntley
1982 Cangle Bright Kinghaven Farms John Tammaro
1981 Choral Group Windfields Farm Mac Benson
1980 Rainbow Connection Fleetwood/Cameron Gerry Belanger
1979 Par Excellance Knightsbridge/Greenberg Jacques Dumas
1978 Liz's Pride Stone Acres Farm John Cizek
1977 L'Alezane J-L. Levesque John Starr
1976 Northernette Asadoorian/Cosentino Jerry Meyer
1975 Seraphic Bo-Teek Farm Penny Ryan
       
 
Champion Three-Year-Old Male
 Year Horse Owner Trainer
​2012 Strait of Dover​ Canyon Farms​ Daniel J. Vella​
2011 Pender Harbour Dennu Andrews, Sandra Lazaruk and Bob & Roberta Giffin Michael De Paulo
2010 Big Red Mike Terra Racing Stable Nicholas Gonzalez
2009 Eye of the Leopard Sam-Son Farms Mark Frostad
2008 Not Bourbon Charles E. Fipke Roger Attfield
2007 Alezzandro Knob Hill Stable & the Estate of Steve Stavro Kevin Attard
2006 Shillelagh Slew David H. James Michael P. DePaulo
2005 Palladio Haras Santa Maria de Araras Roger Attfield
2004 A Bit 'O Gold The Two Bit Racing Stable Catherine Day Phillips
2003 Wando Gustav Schickedanz Mike Keogh
2002 Le Cinquieme Essai William Scott Paul Nielsen
2001 Win City Frank DiGiulio, Jr. Robert Tiller
2000 Kiss A Native John Franks David Bell
1999 Woodcarver Gustav Schickedanz Mike Keogh
1998 Archers Bay Melnyk/Bristow Todd Pletcher
1997  Cryptocloser Mack/Sorokolit Mark Frostad
1996 Victor Cooley Windways Farm Mark Frostad
1995 Peaks And Valleys Pin Oak Stable Jim Day
1994 Bruce's Mill Earle Mack & Partners Mark Frostad
1993 Peteski Earle Mack Roger Attfield
1992 Benburb Knob Hill Stable Phil England
1991 Bolulight Kinghaven Farms Roger Attfield
1990 Izvestia Kinghaven Farms Roger Attfield
1989 With Approval Kinghaven Farms Roger Attfield
1988 Regal Intention Sam-Son Farms Jim Day
1987 Afleet R.R. Kennedy Phil England
1986 Golden Choice R. Sanderson Mike Tammaro
1985 Imperial Choice Sam-Son Farms Jim Day
1984 Key To The Moon B.K.Y. Stable Gil Rowntree
1983 Bompago Carl Cadella & Partners John Cardella
1982 Runaway Groom A.P. Coppola John DiMario
1981 Frost King Smith/Marko Bill Marko
1980 Ben Fab Audet, R & P Benoit Jacques Dumas
1979 Steady Growth Kinghaven Farm John Temmaro
1978 Overskate Stafford Farm Gil Rowntree
1977 Dance In Time Viscount Hardinge Frank Merrill
1976 Norcliffe Norcliffe Stable Roger Attfield
1975 L'Enjoleur J-L. Levesque John Starr
       
 
Champion Three-Year-Old Filly
 Year Horse Owner Trainer
​2012 Irish Mission​ ​Robert S Evans
Mark Frostad​
2011 Inglorious Donver Stable Josie Carroll
2010 Biofuel Brereton Jones Reade Baker
2009 Milwaukee Appeal CEC Farms Scott Fairlie
2008 Ginger Brew Stronach Stables Brian Lynch
2007 Sealy Hill Melnyk Racing Stables Inc. Mark E. Casse
2006 Kimchi Seasoft Stable Mark E. Casse
2005 Gold Strike Harlequin Ranches Reade Baker
2004 Eye Of The Sphynx Sam-Son Farms Mark Frostad
2003 Too Late Now Come By Chance Stable James Day
2002 Lady Shari Dominion Bloodstock, Derek Ball & Hugh Galbraith David Cotey
2001 Dancethruthedawn Sam-Son Farms Mark Frostad
2000 Catch The Ring Sam-Son Farms Mark Frostad
1999 Gandria Arosa Farms Jim Cheadle
1998 Kirby's Song Kirby Canada Farm Tino Attard
1997  Cotton Carinval Windhaven Roger Attfield
1996 Silent Fleet Peter Chiodo Bernard Girault
1995 Scotzana Bruno Schickedanz Mike Wright
1994 Alywow Kinghaven Farms Roger Attfield
1993 Deputy Jane West Lady Slipper Farm Mac Benson
1992 Hope For A Breeze Hopefield Farm Paul Nielsen
1991 Dance Smartly Sam-Son Farms Jim Day
1990 Lubicon Kinghaven Farms Roger Attfield
1989 Blushing Katy Kingsbrook Farm Phil England
1988 Tilt My Halo Sam-Son Farms Jim Day
1987 One From Heaven R R Kennedy Phil England
1986 Carotene Kinghaven Farms Roger Attfield
1985 La Lorgnette Windfields Farm Mac Benson
1984 Classy'N Smart Sam-Son Farms Jim Day
1983 Northern Blossom B.K.Y. Stable Gil Rowntree
1982 Avowal R R Kennedy Art Warner
1981 Rainbow Connection Fleetwood/Cameron Gerry Belanger
1980 Par Excellance Knightsbridge-Big Boy Jacques Dumas
1979 Kamar B.K.Y. Stable Emile Allain
1978 La Voyageuse J-L Levesque John Starr
1977 Northernette Asadoorian/Cosentino Jerry Meyer
1976 Bye Bye Paris Conn Smythe John Starr
1975 Momigi K. Hayata John Morahan
       
 
Champion Older Male Horse
 Year Horse Owner Trainer
2012​ Hunters Bay​ Stronach Stables​ Reade Baker​
2011 Fifty Proof Kinghaven Farms, John Fielding & Benjamin Hutzel Ian Black
2010 Sand Cove Ralph L. Johnson Roger Attfield
2009 Marchfield Melnyk Racing Stables Inc. Mark Casse
2008 Marchfield Melnyk Racing Stables Inc. Mark Casse
2007 True Metropolitan Bob Cheema Terry Jordan
2006 True Metropolitan Bob Cheema Terry Jordan
2005 A Bit 'O Gold The Two Bit Racing Stable Catherine Day Phillips
2004 Mobil Gustav Schickedanz Michael Keogh
2003 Phantom Light Stronach Stables Daniel Vella
2002 Wake At Noon Bruno Schickedanz Abraham Katryan
2001 A Fleets Dancer Cam Allard Roger Attfield
2000 One Way Love Hillier/B. Schickendanz Abraham Katryan
1999 Deputy Inxs A & G Cappuccitti Audre Cappuccitti
1998 Terremoto Minshall Farms Bev Buck
1997  Chief Bearhart Sam-Son Farm Mark Frostad
1996 Mt. Sassafras Minshall Farms Barb Minshall
1995 Basqueian Frank Stronach Dan Vella
1994 King Ruckus Frank Stronach Dan Vella
1993 Cozzene's Prince Kirby Canada Farm Tino Attard
1992 Rainbows For Life Sam-Son Farm Jim Day
1991 Sky Classic Sam-Son Farm Jim Day
1990 Twist The Snow Angus McArthur Angus McArthur
1989 Steady Power Kinghaven Farms Roger Attfield
1988 Play The King Kinghaven Farms Roger Attfield
1987 Play The King Kinghaven Farms Roger Attfield
1986 Let's Go Blue Jim Dandy Stable Janet Bedford
1985 Ten Gold Pots B.K.Y. Stable Gil Rowntree
1984 Canadian Factor Frank Stronach Mel Gross
1983 Travelling Victor R. J. Bennett Robert Anderson
1982 Frost King Smith/Marko Bill Marko
1981 Driving Home C.F.C.W. Racing Stable Glenn Magnusson
1980 Overskate Stafford Farms Gil Rowntree
1979 Overskate Stafford Farms Gil Rowntree
1978 Giboulee J. & D. Johnson Jacques Dumas
1977 Norcliffe Norcliffe Stable Roger Attfield
1976 Victorian Prince Grovetree/B.C. Stable Mike Whittingham
1975 Rash Move Kinghaven Farms David Guitard
       
 
Champion Older Female
 Year Horse Owner Trainer
​2012 Roxy Gap​ Melnyk Racing Stables Inc.​ Mark Casse​
2011 Embur's Song Fares Farm Inc. Todd Pletcher
2010 Impossible Time Charles E. Fipke Roger Attfield
2009 Serenading Hill 'n' Dale Equine Holdings Ltd. & G. Sikura Josie Carroll
2008 Bear Now Bear Stables, Ltd. Read Baker
2007 Financingavailable K.K. Sangara Lorne Richards
2006 Financingavailable K.K. Sangara Lorne Richards
2005 One For Rose Tucci Stables Sid Attard
2004 One For Rose Tucci Stables Sid Attard
2003 One For Rose Tucci Stables Sid Attard
2002 Small Promises Kinghaven Farms/Roger Attfield Roger Attfield
2001 Mountain Angel Sam-Son Farm Mark Frostad
2000 Saoirse Knob Hill Stable Phil England
1999 Magic Code Forster Dable/Chan David Forster
1998 Santa Amelia Augustin Stable Mac Benson
1997  Woolloomooloo R.F. 7 J.E. Shaw David Bell
1996 Windsharp Stephen/Stephen/T'bred Corp Wallace Dollase
1995 Bold Ruritana Minshall Farms Barb Minshall
1994 Pennyhill Park Anderson Farms/Ferguson Roger Attfield
1993 Dance For Donna A.W. Minshall Sherry Noakes
1992 Wilderness Song Sam-Son Farm Jim Day
1991 Avant's Gold Cedar Grove T'breds Inc. Alan May
1990 Diva's Debut Huntington Stod Farm Deborah England
1989 Proper Evidence Schwartz/Gampel John Dalton
1988 Carotene Kinghaven Farms Roger Attfield
1987 Carotene Kinghaven Farms Roger Attfield
1986 Bessarabian Eaton Hill Farm Mike Doyle
1985 Lake Country McIntosh/Prowse Donnie Walker
1984 Sintrillium Frank Stronach Conard Cohen
1983 Eternal Search Jim Dandy Stable Ted Mann
1982 Eternal Search Jim Dandy Stable Ted Mann
1981 Glorious Song Frank Stronach Fred Loschke
1980 Glorious Song Frank Stronach Fred Loschke
1979 La Voyageuse J-L Levesque John Starr
1978 Christy's Mount D.H. Bunker Dave Brown
1977 Reasonable Win Hammer Kopf Farm Fred Loschke
1976 Momigi K. Hayata John Morahan
1975 Victorian Queen Grovetree Stable Gil Robillard
       
 
Top Grass Horse
 Year Horse Owner Trainer
1994 Alywow Kinghaven Farms Roger Attfield
1993 Hero's Love Frank Stronach Gary Jones
1992 Rainbows for Life Sam-Son Farm Jim Day
1991 Sky Classic Sam-Son Farm Jim Day
1990 Izvestia Kinghaven Farms Roger Attfield
1989 Charley Barley King Caledon Farms Grant Pearce
1988 Carotene Kinghaven Farms Roger Attfield
1987 Carotene Kinghaven Farms Roger Attfield
1986 Carotene Kinghaven Farms Roger Attfield
1985 Imperial Choice Sam-Son Farm Jim Day
1984 Bounding Away Windfields Farm Mac Benson
1983 Kingsbridge Kinghaven Farms John Tammaro
1982 Frost King Smith/Marko Bill Marko
1981 Ben Fab R. & P. Benoit/Audet Jacques Dumas
1980 Overskate Stafford Farms Gil Rowntree
1979 Overskate Stafford Farms Gil Rowntree
1978 Overskate Stafford Farms Gil Rowntree
1977 Momigi K. Hayata John Morahan
1976 Victorian Prince Grovetree/BC Stable Mike Whittingham
1975 Victorian Queen Grovetree Stable Gil Robillard
       
 
Champion Male Turf Horse
 Year Horse Owner Trainer
​2012 Riding the River​ Dominion Bloodstock, HGHR Inc. & Linmac Farm​ David Cotey​
2011 Musketier Stella Perdomo Roger Attfield
2010 Grand Adventure Sam-Son Farms Mark R. Frostad
2009 Champs Elysees Juddmonte Farms Inc. Robert Frankel
2008 Rahy's Attorney Ellie Boje Farm, Read Peters, Jim & Jean MacLellan Ian Black
2007 Couldy's Night S J Stables LLC Frank J. Kirby
2006 Sky Conquerer W.A. Sorokolit Sr. Darwin D. Banach
2005 A Bit 'O Gold The Two Bit Racing Stable Catherine Day Phillips
2004 Soaring Free Sam-Son Farms Mark Frostad
2003 Perfect Soul Charles Fipke Roger Attfield
2002 Portcullis Sam-Son Farms Mark Frostad
2001 Numerous Times The Committee Stable Sid Attard
2000 Quiet Reserve Sam-Son Farms Mark Frostad
1999 Thornfield Knob Hill Stable Phil England
1998 Chief Bearhart Sam-Son Farms Mark Frostad
1997  Chief Bearhart Sam-Son Farms Mark Frostad
1996 Chief Bearhart Sam-Son Farms Mark Frostad
1995 Hasten To Add Pin Oak Stable Jim Day
       
 
Champion Turf Female Horse
 Year Horse Owner Trainer
​2012 ​Roxy Gap Melnyk Racing Stables Inc.​ Mark Casse​
2011 Never Retreat Team Block Chris M. Block
2010 Miss Keller (IRE) Three Chimneys Racing LLC Roger Attfield
2009 Points of Grace Live Oak Plantation Malcolm Pierce
2008 Callwood Dancer Harlequin Ranches Roger Attfield
2007 Sealy Hill Melnyk Racing Stables Inc. Mark E Casse
2006 Arravale Robert J. Costigan Macdonald Benson
2005 Ambitious Cat Chiefswood Stable Eric Coastieux
2004 Inish Glora Robert J. Costigan Macdonald Benson
2003 Inish Glora Robert J. Costigan Macdonald Benson
2002 Chopinina Knob Hill Stable John Alec Fehr
2001 Sweetest Thing Attfield, Canino & Werner Roger Attfield
2000 Heliotrope R.F. & J.E. Shaw David Bell
1999 Free Vacation M. & P. Canino/W. Werner/R. Attfield Roger Attfield
1998 Colourful Vices Sam-Son Farm Mark Frostad
1997  Woolloomoloo R.F. & J.E. Shaw David Bell
1996 Windsharp Stephen/Stephen/T'bred Corp. Wallace Dollase
1995 Bold Ruritana Minshall Farms Barbara Minshall
       
 
Top Sprinter
 Year Horse Owner Trainer
2008 Fatal Bullet Bear Stables, Ltd. Reade Baker
2007 Financingavailable K.K. Sangara Lorne Richards
2006 Judiths Wild Rush Tenenbaum Racing Stables Reade Baker
2005 Judiths Wild Rush Tenenbaum Racing Stables Reade Baker
2004 Blonde Executive Bruno Brothers Farms Radlie Loney
2003 Soaring Free Sam-Son Farms Mark Frostad
2002 Wake At Noon Bruno Schickendanz Abraham Katryan
2001 Mr. Epperson B. Brolley, R. Marlow, R. Fairlie & S. Fairlie Scott Fairlie
2000 One Way Love Hillier/B. Schickendanz Abraham Katryan
1999 Deputy Inxs A. & G. Cappuccitti Audre Cappuccitti
1998 Deputy Inxs A. & G. Cappuccitti Audre Cappuccitti
1997  Glanmire Kenny/O'Leary/Mockler/Schickendanz Mike Keogh
1996 Langfuhr Gustav Schickendanz Mike Keogh
1995 Scotzanna Bruno Schickendanz Mike Wright
1994 King Ruckus Frank Stronach Dan Vella
1993 Apella Knob Hill Stable Phil England
1992 King Corrie A.W. Minshall Sherry Noakes
1991 King Corrie A.W. Minshall John Ross
1990 Twist The Snow Angus McArthur Angus McArthur
1989 Mr. Hot Shot Stewart/Upton Bill Stewart
1988 Play The King Kinghaven Farms Roger Attfield
1987 Play The King Kinghaven Farms Roger Attfield
1986 New Connection J. D. Cameron Trevor Swan
1985 Summer Mood Kinghaven Farms Roger Attfield
1984 Diapason J. LaPointe Jacques Dumas
1983 Fraud Squad E.B. Seehouse Bill Marko
1982 Avowal R.R. Kennedy Arthur Warner
1981 Eternal Search Jim Dandy Stable Ten Mann
1980 La Voyageuse J-L Levesque John Starr
       
 
Champion Male Sprinter
 Year Horse Owner Trainer
​2012 Essence Hit Man​ AC Racing​ Audre Cappuccitti​
2011 Essence Hit Man Audre & Gordon Cappuccitti Audre Cappuccitti
2010 Hollywood Hit Peter Redekop B.C., Ltd. Anita Bolton
2009 Field Commission Danny Vella & E. Seltzer Daniel Vella
       
 
Champion Female Sprinter
 Year Horse Owner Trainer
​2012 Roxy Gap​ Melnyk Racing Stables Inc.​ Mark Casse​
2011 Atlantic Hurricane B&R McLellan and C&S Hollick Stuart Simon
2010 Indian Apple Is Frank D. Di Giulio, Jr. Bob Tiller
2009 Tribal Belle Canvasback Farms Terry Jordan
       
 
Horse of the Year
 Year Horse Owner Trainer
​2012 Uncaptured​ John C. Oxley​ ​Mark Casse
2011 Never Retreat Team Block Chris M. Block
2010 Biofuel Brereton Jones Reade Baker
2009 Champs Elysees Juddmonte Farms Inc. Robert Frankle
2008 Fatal Bullet Bear Stables, Ltd. Reade Baker
2007 Sealy Hill Melnyk Racing Stables Inc. Mark E. Casse
2006 Arravale Robert J. Costigan Macdonald Benson
2005 A Bit O' Gold The Two Bit Racing Stable Catherine Day Phillips
2004 Soaring Free Sam-Son Farms Mark Frostad
2003 Wando Gus Schickendanz Mike Keogh
2002 Wake At Noon Bruno Schickendanz Abraham Katryan
2001 Win City Frank DiGuilio, Jr. Robert Tiller
2000 Quiet Resolve Sam-Son Farms Mark Frostad
1999 Thornfield Knob Hill Stable Phil England
1998 Chief Bearhart Sam-Son Farms Mark Frostad
1997  Chief Bearhart Sam-Son Farms Mark Frostad
1996 Mt. Sassafras Minshall Farms Barn Minshall
1995 Peaks And Valleys Pin Oaks Stable Jim Day
1994 Alywow Kinghaven Farms Roger Attfield
1993 Peteski Earle Mack Roger Attfield
1992 Benburb Knob Hill Stable Phil England
1991 Dance Smartly Sam-Son Farms Jim Day
1990 Izvestia Kinghaven Farms Roger Attfield
1989 With Approval Kinghaven Farms Roger Attfield
1988 Play The King Kinghaven Farms Roger Attfield
1987 Alfleet R. R. Kennedy Phil England
1986 Ruling Angel Sam-Son Farms Jim Day
1985 Imperial Choice Sam-Son Farms Jim Day
1984 Dauphin Fabuleux Sam-Son Farms Jim Day
1983 Travelling Victor R. J. Bennett Robert Anderson
1982 Frost King T. Smith & B. Marko Bill Marko
1981 Deputy Minister Centurion/Kinghaven Bill Marko
1980 Glorious Song Frank Stronach Fred Loschke
1979 Overskate Stafford Farms Gil Rowntree
1978 Overskate Stafford Farms Gil Rowntree
1977 L'Alezane J-L. Levesque John Starr
1976 Norcliffe Norcliffe Stable Roger Attfield
1975 L'Enjoleur J-L. Levesque John Starr
       

Outstanding Trainer
 Year Trainer Year Trainer
2012 Mark Casse 1993 Roger Attfield
2011 Mark Casse 1992 Phil England
2010 Roger Attfield 1991 Jim Day
2009 Roger Attfield 1990 Roger Attfield
2008 Mark Casse 1989 Roger Attfield
2007 Mark Casse 1988 Jim Day
2006 Mark Casse 1987 Roger Attfield
2005 Reade Baker 1986 Roger Attfield
2004 Robert Tiller 1985 Jim Day
2003 Robert Tiller 1984 Mike Doyle
2002 Roger Attfield 1983 Bill Marko
2001 Robert Tiller 1982 Bill Marko
2000 Mark Frostad 1981 Ron Brock
1999 Mark Frostad 1980 Gerry Belanger
1998 Michael Wright Jr.
1979 Jim Day
1997 Mark Frostad 1978 Frank Merrill
1996 Barbara Minshall
1977 "Red" Smith
1995 Dan Vella 1976 Lou Cavalaris
1994 Dan Vella 1975 Gil Rowntree
       

Outstanding Breeder
 Year Breeder Year Breeder
2012 William D Graham 1993 Kinghaven Farms
2011 Gardiner Farms Limited
1992 Knob Hill Stabel
2010 Adena Springs 1991 Ernie Samuel
2009 Eugene Melnyk 1990 Kinghaven Farms
2008 Adena Springs 1989 Kinghaven Farms
2007 Adena Springs 1988 Ernie Samuel
2006 Adena Springs 1987 Kinghaven Farms
2005 Adena Springs 1986 Kinghaven Farms
2004 Sam-Son Farms 1985 E.P. Taylor
2003 Sam-Son Farms 1984 Frank Stronach
2002 Sam-Son Farms 1983 Russell Bennett
2001 Sam-Son Farms 1982 Kinghaven Farms
2000 Sam-Son Farms 1981 Tom Webb
1999 Frank Stronach 1980 Marvin Hamilton
1998 Frank Stronach 1979 Kinghaven Farms
1997 Frank Stronach 1978 J-L. Levesque
1996 Minshall Farms 1977 Conn Smythe
1995 Kinghaven Farms 1976 E.P. Taylor
1994 Kinghaven Farms 1975 Bory Margolus
       

Outstanding Owner
 Year Owner Year Owner
2012 John C. Oxley
1993 Frank Stronach
2011 Donver Stable and Glen Tood & Patrick Kinsella
1992 Knob Hill Stable
2010 Sam-Son Farms 1991 Ernie Samuel
2009 Melnyk Racing Stables Inc. 1990 Kinghaven Farms
2008 Bear Stables, Ltd. 1989 Kinghaven Farms
2007 Melnyk Racing Stables Inc. 1988 Ernie Samuel
2006 Sam-Son Farms 1987 Kinghaven Farms
2005 Stronach Stables Inc. 1986 Kinghaven Farms
2004 Sam-Son Farms 1985 Ernie Samuel
2003 Stronach Stables Inc. 1984 Ernie Samuel
2002 Stronach Stables Inc.
1983 Bahnam K. Yousif
2001 Sam-Son Farms 1982 Kinghaven Farms
2000 Sam-Son Farms 1981 Dave Kapchinsky
1999 Stronach Stables Inc. 1980 Ernie Samuel
1998 Stronach Stables Inc. 1979 James Shields
1997 Frank Stronach 1978 Conn Smythe
1996 Minshall Farms 1977 Bory Moargolus
1995 Frank Stronach 1976 George Gardiner
1994 Frank Stronach 1975 Jack Stafford
       

Outstanding Broodmare
 Year Broodmare Year Broodmare
2012 Misty Mission 1993 Bold Debra
2011 Noble Strike 1992 Ballade
2010 Destroy 1991 Classy'N Smart
2009 Tico Teneriffe 1990 Shy Spirit
2008 Kathie's Colleen 1989 Passing Mood
2007 Lover's Talk 1988 Polite Lady
2006 Dream Smartly 1987 Arctic Vixen
2005 Native Rights 1986 Loudrangle
2004 Annasan 1985 No Class
2003 Radiant Ring 1984 Friendly Ways
2002 First Class Gal
1983 Two Rings
2001 Dance Smartly 1982 Yonnie Girl
2000 Primarily 1981 Native Flower
1999 Sharpening Up 1980 Hangin Round
1998 Fleet Courage 1979 Fitz's Fancy
1997 Sharming Sassafras 1978 Fanfreluche
1996 Amelia Hearhart 1977 Doris White
1995 Sea Regent 1976 Northern Mix
1994 Rainbow Connection 1975 Reasonable Wife
       

Special Sovereign Award
 Year Recipient Year Recipient
2011 Sue Leslie 1988 Richard Duchossois
2007 Louis Romanet 1983 Sunny's Halo
1998 Awesome Again 1983 John Finney
1992 Mit Dunnell 1979 Hon. Frank Drea
1991 Rothmans Ltd. 1978 Jean Romanet
       

E.P. Taylor Award of Merit
 Year Recipient Year Recipient
2010 Robert M. Anderson 1999 George M. Hendrie
2005 Michael C. Byrne 1998 David Willmot
2002 Roland Roberts 1995 Charles Taylor
2000 The Hon. Michael Harris 1994 Jack Kenney
       

Outstanding Jockey
 Year Jockey Year Jockey
2012 Luis Contreras 1993 Robert Landry
2011 Luis Contreras 1993 Todd Kabel
2010 Eurico Rosa Da Silva 1991 Mickey Walls
2009 Patrick Husbands 1990 Don Seymour
2008 Patrick Husbands 1989 Don Seymour
2007 Patrick Husbands 1988 Sandy Hawley
2006 Todd Kabel 1987 Don Seymour
2005 Todd Kabel 1986 Larry Attard
2004 Todd Kabel 1985 Don Seymour
2003 Todd Kabel 1984 Chris Loseth
2002 Patrick Husbands 1983 Larry Attard
2001 Patrick Husbands 1982 Lloyd Duffy
2000 Patrick Husbands 1981 Irwin Driedger
1999 Patrick Husbands 1980 Gary Stahlbaum
1998 David Clark 1979 Robin Platts
1997 Emile Ramsammy 1978 Sandy Hawley
1996 Emile Ramsammy 1977 Avelino Gomez
1995 Todd Kabel 1976 Chris Rogers
1994 Robert Landry 1975 Hugo Dittfach
       

Outstanding Apprentice Jockey
 Year Jockey Year Jockey
2012 Scott Williams 1993 Constant Montpellier
2011 Ryan Pacheco 1992 Stanley Bethley
2010 Omar Moreno 1991 Mickey Walls
2009 Omar Moreno 1990 Mickey Walls
2008 Janine Stianson 1989 Maree Richards
2007 Tyler Pizarro 1988 Jim McAleney
2006 Emma-Jayne Wilson 1987 Jim McAleney
2005 Emma-Jayne Wilson 1986 Todd Kabel
2004 Corey Fraser 1985 Nancy Jumpsen
2003 Julia Brimo
1984 Robert King
2002 Chantal Sutherland 1983 Robert King
2001 Chantal Sutherland 1982 Richard Dos Ramos
2000 Cory Clark
1981 Richard Dos Ramos
1999 Ben Russell 1980 Valerie Thompson
1998 Helen Vanek 1979 Ray Creighton
1997 Rui Pimentel
1978 Ron Hansen
1996 Neil Poznansky 1977 Brad Smythe
1995 Dave Wilson 1976 Chris Loseth
1994 Dave Wilson 1975 Jeff Fell
       

Outstanding Feature Story
 Year Writer Year Writer
​2012 Denise Ryan​
2011 Jennifer Morrison 1997 Susan Rhodemyre
2010 Perry Lefko 1996 Jay Hovdey
2009 Bruce Walker 1995 Bill Tallon
2008 Peter Gross 1994 Perry Lefko
2007 Paul Wiecek 1993 Curtis Stock
2006 Paul Wiecek 1992 Dr. Steven Brown
2005 Peter Gross 1991 Bruce Walker
2004 Darryl Kaplan 1990 Brian Pound
2003 Paul Wiecek 1989 Perry Lefko
2002 Bruce Walker 1988 Suzanne Zwarun
2001 Muriel Lennox 1987 David MacFarlane
2000 George Williams 1986 Muriel Lennox
1999 Jennifer Morrison 1985 Bruce Walker
1998 Jennifer Morrison 1984 Lou Cauz
       

Outstanding Newspaper Story
 Year Writer Year Writer
2011 Beverley Smith 1992 George Williams
2010 Beverley Smith 1991 Curtis Stock
2009 Curtis Stock 1990 Perry Lefko
2008 Beverley Smith 1989 Paul Delean/Jacqueline Duke
2007 Allan Besson 1988 Paul Delean
2006 Dave Perkins 1987 Tom Slater
2005 Beverley Smith 1986 Neil Campbell
2004 Paul Wiecek 1985 Curtis Stock
2003 Paul Wiecek 1984 Larry Sicinski
2002 Steve Simmons 1983 Pat McMahon
2001 Curtis Stock 1982 Archie McDonald
2000 Curtis Stock 1981 Larry Millson
1999 Curtis Stock 1980 Archie McDonald
1998 George Williams 1979 George Gross
1997 Muriel Lennox 1978 Scott Young
1996 Curtis Stock 1977 Jim Coleman
1995 George Williams 1976 Jim Proudfoot
1994 Curtis Stock 1975 Milt Dunnell
1993 Curtis Stock
       

Outstanding Film/Video/Broadcast
 Year Winner Year Winner
​2012 Horse Racing Alberta & Whiteiron Productions​
2011 Sport of Kings - Tommy Wolski 1997 Anne Pick
2010 CBC 1996 Morgan Elliot
2009 Woodbine Entertainment Group (Broadcast Department) 1995 Morgan Elliot
2008 Horse Racing Alberta & Whiteiron Prod 1994 CBC
2007 Horse Racing Alberta & Whiteion Prod 1993 CBC
2006 Horse Racing Alberta & Whiteiton Prod 1992 Aiken Schergerger
2005 CBC 1991 Brad Diamond
2004 Woodbine Entertainment Group 1990 CKVR
2003 Horse Racing Alberta & White Iron Prod 1989 Brad Diamond
2002 Great North Productions 1988 CBC
2001 Tommy Wolski's Sport of Kings  1987 CBC
2000 Paradox Pictures 1986 Brad Diamond
1999 The Ontario Jockey Club 1985 CBC
1998 Tom Wolski 1984 Jo Jo Chintoh
       

Outstanding Photograph
Year Photographer Year Photographer
​2012 Michael Burns​
2011 David Landry 1992 Jeff Goode
2010 Tod Marks 1991 Mike Moore
2009 Michael Burns 1990 Michael Burns Jr.
2008 Matt Waples 1989 Jeff Goode
2007 Michael Burns Jr. 1988 Les Bazso
2006 David Landry 1987 Boris Spremo
2005 David Landry 1986 Katey Barrett
2004 David Landry 1985 Michael Burns Jr.
2003 Michael Burns Jr. 1984 Patricia Burns
2002 Michael Burns Jr. 1983 Michael Burns
2001 Michael Burns 1982 Jeff Goode
2000 David Landry 1981 Bob Gilmour
1999 David Landry 1980 Wayne Glowacki
1998 Ryan Haynes 1979 Jeff Goode
1997 Michael Burns Jr. 1978 Michael Burns
1996 Skip Dickstein 1977 Bob Gilmour
1995 Ken Villeneuve 1976 Michael Burns
1994 Michael Burns 1975 Michael Burns
1993 Michael Burns Jr.
       

Man of the Year
 Year Trainer Year Trainer
1992 Charles Baker 1983 Joe Thomas
1991 Ernie Samuel 1982 J-L. Levesque
1990 Jim Wright 1981 Jim Bentley
1989 George Frostad 1980 Jack Stafford
1988 Sandy Hawley 1979 George C. Hendrie
1987 Larry Regan 1978 Ron Turcotte
1986 D.G. Willmot 1977 E.P. Taylor
1985 George Gardiner 1976 Jack Diamond
1984 Jim Coleman 1975 E.P. Taylor